تبلیغات
ارباب حکمت - عقل و علم و حکمت(پاسخ به چند پرسش)
شنبه 2 دی 1391

عقل و علم و حکمت(پاسخ به چند پرسش)

   نوشته شده توسط: ارباب حکمت    

سلام امیدوارم در پناه خداوند همیشه سلامت باشید اولین سؤالم در مورد ائمه اطهار و ولایت ایشان است. با این همه تحریف‌هایی که در مورد زندگی و سخنان ایشان صورت گرفته چطور می‌توانیم با آنها آشنا شویم و آیا بررسی تاریخی زندگی آنها سودی به حال و زندگی ما دارد؟ با کسانی که می‌گویند هر کس ولایت علی (ع) را قبول نکند کافر و جایش در جهنم است و اگر کسی حتی به زبان ولایت علی (ع) را قبول کند آن را عامل رهایی از جهنم می‌دانند چه طور باید برخورد کرد؟ آیا ولایت ایشان تا زمان ما توسط کسانی می‌تواند ادامه داشته باشد و اگر جواب مثبت است چه کسانی؟ و آیا اصولاً ولایت مسأله سیاسی است و می‌توان از آن برداشت سیاسی کرد؟

دوست عزیز سلام علیکم و رحمة الله و برکاته امید است پیوسته در پناه حضرت حق سالم مؤید و منصور باشید. قبل از هر چیز از تأخیر در پاسخ پوزش می‌خواهم.

و اما در خصوص آنچه مطرح فرموده‌‌اید پیرامون تباین و تخالف در اندیشه‌ها، سخنی بر حق است و پیوسته در طول تاریخ مواجهه بین درست و نادرست و حق و باطل بوده است. و البته ممکن است در قضایای مطروحه، هر دو طرف به راه نادرست راه بپیمایند. ولی امکان ندارد هر دو طرف بر حق باشند. در مباحث مربوط به ادیان و هدایت رسولان الهی، که سابقه‌یی بس دیرین در عمق تاریخ بشر دارد، آنچه حق است، کلام آنها است که مدعی بوده‌اند از سوی پروردگار عالمیان، در مقام مربی و تربیت کنندۀ ایشان، بر آنها نازل شده است. و آخرین این کلام، قرآن مجید است. پیامبران، عظمتی را که یافتند و نیز کرامتی را که به خود اختصاص دادند به جهت تبعیت صرف از اوامر و نواهی الهی بود و نیز تسلیم بودن به آنچه خدای عزوجل از انسان خواسته است در فعل و ترک. مقام سِدْرَةِ الْمُنْتَهَى (نجم14) و یا قَابَ قَوْسَیْنِ أَوْ أَدْنَى (نجم 9) و یا: وَلَقَدْ رَآهُ بِالْأُفُقِ الْمُبِینِ (تکویر 23) و یا : وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِیمٍ (قلم 4). همه مراتبی است که پیامبر اسلام به سبب اطاعت از خالق و مربی خود، بدان‌ها دست یافته و همین پیروی موجب طی مدارج عالیه کمالیه و وصول به آستان ربوبی گشته است و او را در سیر معراجی، از عالم ناسوت به ملکوت و جبروت و در نهایت لاهوت اوج داده است. طی این مراحل صعودی برای آحاد بشر امکان پذیر است، البته اگر خود بخواهد و در راه کسب آن مجاهدت نماید. ائمه ما صلوات الله علیهم و سایر اولیاء الهی، کسانی هستند که به جهت چنین کوششی، و تحمل رنجهایی که ویژه چنین سیری است به سوی خدا، در چهارچوب فوق الذکر قرار گرفته‌اند. یعنی به هر مقامی که واصل گشته‌اند ناشی از اطاعت خدا و تبعیت از سنت عملیه رسول اعظم بوده است. بناءبراین ملاک کلی و اصلی، قرآن کریم است. سنت منقول از رسول خدا (ص) هم باید بر کتاب خدا عرضه شود. اگر با آن انطباق داشت مورد قبول و عمل قرار می‌گیرد و اگر مخالف آن بود، بناء به فرموده رسول اکرم (ص) باید بر سینه دیوار کوبیده شود. اینها اصولی است که تفکر و عمل دینی ما باید بر اساس آنها شکل بگیرد. به گفته خدای تبارک و تعالی در کتاب عزیزش، ایمان بدون عمل اصلاً ایمان نیست، نوعی از شرک است و خدای عزوجل شرک را مورد آمرزش قرار نمی‌دهد. از اینرو است که اعتقاد به ولایت آن هم به زبان نه به عمل، در جایی از کتاب خدا و سنت رسول و ائمه اطهار سلام الله علیهم وارد نشده، و قول به آن افتراء به خدا و رسول است وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرَى عَلَى اللَّهِ كَذِبًا (انعام 93). پس قائلین به این قول، ستمکارترین آحاد بشرند. به کتاب حجیت ظن فقیه، خصوصاً فصول اول آن مراجعه کنید.

و اما اینکه ولایت یک امر سیاسی است یا نه، باید گفت این مسأله یک اعتقاد قلبی است و هیچ ارتباطی به سیاست پیدا نمی‌کند. اما کسی که معتقد به ولایت مولی امیر المؤمنین است، و او را به اوج محبت دوست دارد، قطعاً خلاف شیمه و مشی و کنش او رفتار نمی‌نماید. و الا دوستی او بی‌معنی است. حال اگر چنین شخصی با آن اعتقاد عمیق و ریشه‌دار به ولایت مولی، یک مقام سیاسی، اجتماعی و غیر آن را احراز کرد، حتماً در چارچوب عدالت عملی آن حضرت (ع) حرکت می‌کند. اما می‌بینیم که متأسفانه چنین نیست، پس قول به ولایت او، سخنی پوچ و بی‌حاصل است که گوینده آن نصیبی از خرمن تقوی و ایمان و دانش مولی بهره‌اش نمی‌شود.

سؤال دوم در مورد فقه است راستش من خیلی به عرفا و بزرگان ایران وجهان علاقه دارم ولی نظرات آنها در بعضی موارد خیلی با نظر فقهاء فرق دارد و حتی بعضی فقهاء خواندن آثار بعضی عرفا و اندیشمندان را گمراه کننده می‌دانند و مسلمان واقعی را کسی می‌دانند که در احکام فقهی بیشتر سختگیری می‌کند. اصولاً چطور باید با مسائل فقهی برخورد کرد؟ بعضی مسائل فقهی و شرعی با عقل جور در نمی‌آید و اگر آنها را اجراء نکنی در جمع کسانی که مذهبی هستند دچار مشکل می‌شوی؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت: وقتی کتاب خدا میزان عمل باشد، و این کتاب، تزکیه و تعلیم کتاب و حکمت را طالب است، پس آنچه خلاف عقل سلیم باشد، از اوامر و نواهی الهی خارج است. حکمت، علمی است محکم و پابرجا، استوار، قائم، خدشه ناپذیر و منطبق با ارادۀ حق و کلام او. از اینرو حق جل و علا فرموده است:

یُؤتِی الْحِكْمَةَ مَن یَشَاءُ وَمَن یُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِیَ خَیْرًا كَثِیرًا وَمَا یَذَّكَّرُ إِلاَّ أُوْلُواْ الأَلْبَابِ (بقره 269)

می‌دهد حکمت را به هر کس که بخواهد و به آن کس که حکمت داده شود، پس هر آینه داده شده خیر بسیار و پند نگیرند جز صاحبان مخ.

بر این پایه و پذیرفتن این مبنی، که بیان صریح خداوندی است، باید به مسائل فقهی ورود کرد و هر مسأله‌یی که مغایر ابواب حکمت است، که البته عقل سلیم هم از ابزار وصول به آن است به کناری نهاده و هر آنچه از مسائل فقهی که مغایرتی با کلیت قرآن ندارد و به سند صحیح عمل به آن، از رسول خدا به ما رسیده است و عقل حکیم هم بدان رأی موافق می‌دهد، قبول نماییم، در این موارد به کتابهای فقه استدلالی و شرح بر رساله عملیه آیت الله بروجردی و کلاً آثار علامه حکیم آیت الله غروی مراجعه فرمایید.

سؤال سوم در مورد کسانی است که خیلی سیاه به نظر من و به نظر خودشان واقعی به دنیا نگاه می‌کنند و تمام مراکز علمی - سیاسی و هنری را در دست عده‌یی خاص که عمدتاً یهودی هستند می‌دانند. مثلاً در مورد مسائل علمی، علم جدید و محافل علمی جدید را زیر سؤال می‌برند و می‌گویند که آنها با استفاده از رسانه‌ها و قدرتی که دارند نظریات علمی را گلچین کرده و بقیه را سرکوب می‌کنند و برای نمونه ISI را را مثال می‌زنند که در دست آنهاست و خیلی دانشمندان و بزرگان جهان را مانند انشتاین – نیوتن – داروین - فرانسیس بیکن و ... و حتی بعضی از اندیشمندان ایرانی مانند مرحوم محمد علی فروغی را به این گروه نسبت می‌دهند. البته دلایل و شواهد به ظاهر منطقی هم می‌آورند و می‌گویند که علومی که در ایران و کشورهای دیگر است ترجمه‌یی است از علومی که آنها برای ما درست کرده اند. اما اگر بخواهیم این نظرات را قبول کنیم کسانی که مثل من دانشجو هستند چطور می‌توانند به دروسی که می‌خوانند اعتماد کنند و آیا عمر یک انسان اجازه می‌دهد که هم درس بخواند و هم ببیند چه کسانی و با چه هدفی آن کتابها را نوشته‌اند؟ البته راه رهایی از این گروه را مثلاً در مورد پزشکی بازگشت به توصیه‌های ائمه و دانشمندانی چون ابو علی سینا می‌دانند. با تشکر منتظر کمکتان هستم

پاسخ: در اینکه مسلمانها در امور و علوم مادی از غرب عقب افتادند یا عقب نگاه داشته شدند تردیدی نیست و این موضوعی است که به رأی العین از عالی تا دانی ناظر بر آن هستند و بدان معترفند. اما اینکه ما نباید علوم غربیان را که موجب پیشرفت شگفت انگیز آنان شده است، بیاموزیم، خلاف آموزه‌های قرآن و رسول اسلام (ص) است. قرآنی که مدار سعادت و کامیابی دنیا و آخرت بشر را بر تعقل، تدبر، تفکر و علم و آگاهی نهاده، و امتی که پیامبرش چنان تحریض و تشویق به فراگیری علوم، از هر نوع که باشد، نموده که فرمان داده است (اطلبوا العلم ولو بالصین) حتی تا چین هم که شده بروید و علم بیاموزید و نیز گفته است (اطلبوا العلم من المهد الی اللحد) و فردسی توانا و دانا این عبارت را بدین صورت منظوم ساخته است که :

چنین گفت پیغمبر راستگوی

زگهواره تا گور دانش بجوی

چگونه پیروان خود را از کسب علوم از دست غیر مسلمان باز می‌دارند. البته اگر علومی در نزد مسلمانان است، در هر نقطه‌یی که باشند، مسلمانانِ نیازمندِ به آن دانش‌ها باید حتماً نزد ایشان بروند و به نیکی فراگیرند و حتماً به نزد قوم خود بازگردند و به ملک و ملت خویش خدمت کنند. اما مع الأسف امروز بر اغلب کشورهای اسلامی شرایطی حاکم است که فرهیختگان و دانشوران و دانش پژوهان خود را به سمت اجانب سوق داده و به دامان غربیان کوچشان می‌دهند. به چند آیه نظاره کنیم:

وَقُل رَّبِّ زِدْنِی عِلْمًا (طه 114) بگو ای پروردگار من بر دانش من بیفزای

و خداوند به همه رسولان خود علم و آگاهی عطاء فرموده است.

وَلُوطًا آتَیْنَاهُ حُكْمًا وَعِلْمًا (انبیاء 74) وَلَقَدْ آتَیْنَا دَاوُودَ وَسُلَیْمَانَ عِلْمًا (نمل 15) وَلَمَّا بَلَغَ أَشُدَّهُ وَاسْتَوَى آتَیْنَاهُ حُكْمًا وَعِلْمًا (دربارۀ موسی) (قصص 14) فَلِمَ تُحَآجُّونَ فِیمَا لَیْسَ لَكُم بِهِ عِلْمٌ (آل عمران 66) وَمِنَ النَّاسِ مَن یُجَادِلُ فِی اللَّهِ بِغَیْرِ عِلْمٍ (حج 3) بَلْ هُوَ آیَاتٌ بَیِّنَاتٌ فِی صُدُورِ الَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ (عنکبوت 49) یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنكُمْ وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ (مجادله 11) قَدْ فَصَّلْنَا الآیَاتِ لِقَوْمٍ یَعْلَمُونَ (انعام 97) قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَالَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ (زمر 9)

در بیش از چهار صد آیه از قرآن مجید از علم سخن رفته است، که به معنای وسیع و مطلق دانش می‌باشد از جمله علم به کائنات و ذات باری تعالی و هستی و کل نظام آفرینش. خدای تعالی، در این مجموعه آیات، کلاً آگاهی و دانستن را رمز توفیق در ایمان به خدا و آخرت معرفی کرده است. به فصول اول کتاب حجیت ظن فقیه مراجعه کنید.

پیامبر در ستایش ایرانیان در کسب علم می‌گوید:

لو کان العِلمُ بِالثُّریّا لَتَناوَلَه اُناسٌ مِن اَبناءِ فارس

اگر دانش به ثریا باشد، هر آینه بر آن دست می‌یابند مردمانی از زادگان فارس. (احمد حنبل- ج 2- 297-420)

و باز از رسول اسلام (ص) است که فرمود:

تجلسٌ یُتنازعُ فی العلمُ اَحَبُّ اِلیَّ مِن قَدرهِ صلاةً لعلَّ اَحَدَهم یَسمعُ الکلِمةَ فینتَفِعُ بِها سَنةً اَو ما بَقِیَ من عُمره (دارمی، باب فی فضل العلم و العالم- ص 95)

مجلسی که در آن مباحث علمی مطرح باشد نزد من دوست داشتنی‌تر است از اینکه به قدر زمان آن نماز گزارده شود. باشد که یکی از (حاضران در مباحثه علمی) کلمه‌یی بشنود که یک سال یا تا پایان عمرش از آن بهره‌مند گردد.

و نیز از رسول خدا (ص) است که فرمود:

من سلک طریقاً یَلتَمِسُ به عِلماً سَهَّلَ اللهُ به طریقاً من طُرُقِ الجَنَّةِ فاِن الملائِکةَ لَتَضَعُ اَجنِحَتَها رضاً لِطالبِ العِلم، و اِنَّ طالِبَ العلمِ لَیَستَغفِرُ لَهُ مَن فی السماء والارض حتّی الحیتانِ فی الماءِ، و اِنَّ فضل العالِم علَی العابِدِ کفَضلِ القَمرِ علی سائِر النجومِ. (ابن ماجه – مقدمه 17/ ابوداود، ج3، کتاب العلم)

هر کس که بپیماید راهی را تا بچنگ آورد دانشی را، هموار سازد خدا برایش راهی از راههای بهشت را، پس آنگاه فرشتگان، به رضا، بالهاشان را برای طالب علم بگسترانند و نیز هر آن کس که در آسمانها و زمین است، حتی ماهی‌های آب برای او طلب آمرزش کنند و فضل عالم بر عابدش برتری ماه بر سایر ستارگان است.

در این روایت کلمۀ «علم» نکره است واز اینرو شامل همه علوم مادی و معنوی می‌گردد و باز از کلمات رسول خدا (ص) است که گفت:

طلب العلم فریضة علی کل مسلم (ابن ماجه- مقدمه 17)

طلب دانش واجب است بر هر مسلمانی (از زن و مرد)

پیامبر اکرم (ص) در پاسخ سؤالی که از او می‌پرسند کدامین مردم داناترین است، فرمود:

مَن جَمَع عِلمَ الناس اِلی علمِهِ وکلُ طالبِ علمٍ غَرثانٌ اِلی علمٍ (دارمی – مقدمه 28)

کسی که دانش مردمان بر دانش خود افزود، و هر طالب علمی گرسنۀ هر علمی است.

لفظ «ناس یا مردم» در حدیث هم عامّ است و از ایمانشان سخنی بمیان نیامده، پس مسلمانان باید گرسنه علم اندوزی باشند، و علم نزد هر کس و در هر کجا که باشد باید ببلعند. اما رسول گرامی اسلام (ص) می‌گوید اگر در فراگیری دانش چهار ویژگی باشد، صاحب آن از اصحاب آتش است. یعنی علم اندوزی او موجب برافروخته شدن آتش بداخلاقی‌ها در جامعه می‌گردد. این روایت به تواتر در اکثر کتب حدیث منقول است.

مَن طَلَبَ العِلمَ لاربَعٍ دَخَل النار، لِیُباهی بهِ العُلماءَ او لِیُماری به السفهاءَ او لیتصرِفَ به وُجُوهَ الناسِ اِلَیه او لیَأخُذَ به من الاُمراء.

هرکس طالب علم گردد به یکی از چهار جهت، داخل در آتش گشته است، (اول) تا بدان بر دانشوران فخر فروشد (دوم) تا بدان با سفیهان جدال نماید، (سوم) تا بدان توجه مردمان را مصروف خود دارد (چهارم) و تا بدان از فرمانروایان اخاذی کند.

نتیجه آنکه کسب علم جهت تعالی بخشیدن به کمالات انسانی و توسعه آزادی و عدالت و امنیت، از آحاد بشر، به هر دینی که باشند، یا کلاً بی‌دین باشند، و در هر کجا باشند، به دستور خدای تبارک و تعالی و رسول او و ائمه هدی صلوات الله علیهم بر هر مسلمانی، از زن و مرد، واجب است.


برچسب ها: ولایت ، ولایت علی(ع) ،

viagra pills
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:58

This is nicely said. !
where can i get viagra prescription where can i buy viagra buy viagra professional can you actually buy viagra online viagra cheap price lowest price viagra buy viagra pills online pharmacy viagra generic buy viagra no prescription buy generic viagra with paypal
Online cialis
دوشنبه 22 مرداد 1397 14:55

You definitely made your point!
when will generic cialis be available acquistare cialis internet cialis rckenschmerzen best generic drugs cialis generic cialis at the pharmacy acquistare cialis internet cialis prezzo di mercato generic cialis pill online free generic cialis when will generic cialis be available
Buy generic cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 05:31

Superb material. Thank you!
cialis para que sirve canadian discount cialis prix cialis once a da deutschland cialis online cialis australia org cialis rezeptfrei sterreich cialis usa cost cialis tablets for sale cialis price in bangalore cialis australia org
Online cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 20:21

Nicely put. Many thanks!
only now cialis 20 mg cialis generico online enter site natural cialis cialis lowest price cialis taglich price cialis best cuanto cuesta cialis yaho when will generic cialis be available cialis australian price acheter cialis kamagra
Buy viagra online
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 07:40

Effectively expressed truly! !
buy viagra without consultation uk how can i order viagra online pharmacy uk buy women viagra viagra from usa pharmacy buying viagra from canada safely buy viagra online online pharmacy levitra buy viagra online rx. is it illegal to buy viagra
Buy generic cialis
جمعه 17 فروردین 1397 23:21

Very good write ups, Thank you!
cialis 5mg prix cialis cipla best buy cialis authentique suisse cialis generico in farmacia preis cialis 20mg schweiz warnings for cialis cialis bula cialis patent expiration we choice cialis pfizer india when will generic cialis be available
Cialis generic
جمعه 3 فروردین 1397 21:20

Whoa all kinds of beneficial info.
cialis taglich cialis australia org cialis 05 cialis therapie acquistare cialis internet when will generic cialis be available cialis 5 mg para diabeticos cialis cipla best buy cialis for daily use order a sample of cialis
edibles
دوشنبه 30 بهمن 1396 09:57
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites
really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to come back down the road.
Many thanks
randiamis.blog.fc2.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 16:33
Truly when someone doesn't know then its up to other users that they will assist, so here it takes place.
How did the Achilles tendon get it's name?
شنبه 14 مرداد 1396 06:29
I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts on this sort of space .

Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this
website. Reading this info So i'm satisfied to convey that
I have an incredibly good uncanny feeling I came upon just what
I needed. I such a lot certainly will make sure to don?t disregard this site
and provides it a glance regularly.
Cora
سه شنبه 10 مرداد 1396 21:33
Ahaa, its nice discussion about this piece of writing at this place at this web site, I have read all that, so at this time me also commenting at this place.
std clinics near me
دوشنبه 5 تیر 1396 01:12
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی که
ظاهر شدن دلنشین اصل آیا نه حل و فصل خوب
با من پس از برخی از زمان. جایی در سراسر پاراگراف شما
قادر به من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه در
حالی که. من هنوز مشکل خود را با جهش در منطق و شما خواهد را
خوب به کمک پر کسانی که شکاف. اگر شما در واقع که می توانید
انجام من را مطمئنا بود تحت تاثیر قرار داد.
Jeffery
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 16:08
Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know a few
of the images aren't loading properly. I'm not sure why but I think
its a linking issue. I've tried it in two different internet
browsers and both show the same results.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر